Struktura obiektu

Autor:

Rymar, Dariusz

Współtwórca:

Bartkiewicz, Kazimierz (1930-2002) - red.

Tytuł:

Kariery wojskowe szlachty pogranicza wielkopolsko-lubuskiego na przykładzie rodziny Bukowieckich herbu Drogosław z powiatu międzyrzeckiego (XVI - pocz. XIX wieku)

Tytuł publikacji grupowej:

Rocznik Lubuski, 26

Temat i słowa kluczowe:

pogranicze lubusko-wielkopolskie ; Bukowieccy - rodzina ; Międzyrzecz (powiat) ; szlachta ; kariera wojskowa ; historia - 16-19 w.

Streszczenie:

Rodzina Bukowieckich osiedliła się w powiecie międzyrzeckim w XIV w. i zamieszkiwała tam aż do roku 1862. Początkowo do rodziny należały wsie Bukowiec (od której pochodzi nazwisko) i Łagowiec, a poźniej Chycina i Goruńsko, położone tuż przy granicy polsko-brandenburskiej. W roku 1862 rodzina sprzedała majątek w Goruńsku i zamieszkała na stałe w Poznaniu, aby w końcu XIX w. przenieść się do kupionego majątku w Cichowie (pow. Kościan), z którego wypędzono ją w listopadzie 1939 r. ; Za protoplastę rodu uważa się Jana Konopkę z Bukowca, który występował w źródłach w końcu XIV stulecia. Z kolei za jego przodka uważany jest Drogosław, który wraz z trzema braćmi ok. roku 1138 został zapisany jako darczyńca klasztoru w Lubinie.

Wydawca:

Zielona Góra: Lubuskie Towarzystwo Naukowe

Data wydania:

2000

Typ zasobu:

artykuł

Format:

application/pdf

Strony:

149-169

Źródło:

Rocznik Lubuski, tom 26

Jezyk:

pol

Prawa do dysponowania publikacją:

Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego