Najczęściej zadawane pytania

Na tej stronie znajdują się najczęściej zadawane przez użytkowników pytania dotyczące Repozytorium Uniwersytetu Zielnogórskiego (ReBUZ).

 

Pytanie: Co to jest dLibra?

Odpowiedź: dLibra to środowisko służące do budowy bibliotek cyfrowych, zarządzania ich zawartością i udostępniania w sieci internet zgromadzonych w bibliotece publikacji.

Pytanie: Jak mogę udostępnić swoje publikacje w Repozytorium? 

Odpowiedź: Należy skontaktować się z pracownikami Biblioteki Uniwersyteckiej. Więcej szczegółów znajdziesz w odnośnikach "O Repozytorium" i "Dla autorów i wydawców".

Pytanie: Na czym polega wyszukiwanie ogólne? 

Odpowiedź: Każda publikacja składa się z opisu (zestawu atrybutów, takich jak autor, tytuł, wydawca, słowa kluczowe itp.) oraz treści. Użytkownik, chcąc znaleźć interesujące go dane, tworzy wyrażenie wyszukiwawcze za pomocą słów i operatorów logicznych.
Wyszukiwanie ogólne polega na wyszukiwaniu słów występujących w wyrażeniu wyszukiwawczym zarówno w opisach publikacji jak i w ich treści, oczywiście z uwzględniane operatorów logicznych.
Wyszukiwanie ogólne może być przeprowadzone na poziomie całego ReBUZ - przeszukiwane są wtedy publikacje we wszystkich kolekcjach, lub na poziomie wybranej kolekcji - przeszukiwane są wtedy tylko publikacje zgromadzone w tej kolekcji. Ten drugi sposób pozwala skrócić czas wyszukiwania oraz znacznie ogranicza liczbę uzyskanych wyników. 

Pytanie: Na czym polega wyszukiwanie w katalogu?
Odpowiedź: Wyszukiwanie w katalogu, w przeciwieństwie do wyszukiwania ogólnego, ogranicza się do wyszukiwania jedynie w opisach publikacji. Wyszukiwanie to ma zastosowanie np. wtedy, gdy chcemy znaleźć książki napisane przez Jana Kowalskiego, ale nie interesują nas książki o Janie Kowalskim.
Podobnie jak w przypadku wyszukiwania ogólnego, wyszukiwanie w katalogu może być zrealizowane zarówno na poziomie całej biblioteki lub tylko w wybranej kolekcji.

 

Zobacz również:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji