Obiekt

Tytuł: Rodzina jako wartość w prasie społecznej lat 80. (na przykładzie "Magazynu Rodzinnego" z roku 1989) = Family as a value in the 80`s social Press (based on "Magazyn Rodzinny" from 1989)

Autor:

Idzikowska, Magdalena

Data wydania:

2018

Typ zasobu:

rozdział w książce

Współtwórca:

Gorzelana, Joanna - red. nauk. ; Kaczor, Monika - red. nauk. ; Seul, Anastazja - red. nauk.

Tytuł publikacji grupowej:

Prace Aksjologiczne, 1

Streszczenie:

Przedmiotem dociekań w artykule jest ustalenie, w jaki sposób w prasie społecznej lat osiemdziesiątych XX wieku wartościowana jest rodzina, także jakie wartości związane z życiem rodzinnym dominują oraz są propagowane w tym czasie. Analizowane wypowiedzi prasowe wartościujące rodzinę i dom pochodzą z pełnego rocznika 1989 czasopisma "Magazyn Rodzinny", które ukazywało się w latach 1974-1991.

Abstract:

The aim of the analysis is to determine how family was evaluated in the social press in the 80`s, as well as which values connected with family life were dominating and being promoted at that time. The analyzed press texts valuating the family and home, derive from the 1989 annual magazine "Magazyn Rodzinny", which was published between 1974 and 1991.

Opis:

seria: Prace Aksjologiczne: język, literatura, kultura, t. 1 ; Pytanie o wartości, które kształtują naszą kulturę stawiali sobie już starożytni. Platońska triada ? prawda, dobro i piękno - przez wieki wskazywała drogi rozwoju Europy. Pytanie o wartości, to pytanie o człowieka i o jego odniesienie do rzeczywistości, którą kreuje, dokonując swych wyborów. Przyjęta bowiem przez osobę ludzką hierarchia wartości motywuje do podejmowania określonych działań (bądź też ich zaniechania) zarówno w życiu osobistym, rodzinnym, jak i społecznym, narodowym czy międzynarodowym. ; Pracownia Badań nad Wartościami w Języku i Kulturze, działająca od 2016 roku w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim, rozpoczyna wydawanie serii poświęconej wartościom, które wyznaczały dawniej i wyznaczają obecnie kierunek rozwoju naszej humanistyki. (Z wprowadzenia)

Wydawca:

Zielona Góra: Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:zbc.uz.zgora.pl:58339

Strony:

91-104

Źródło:

Prace Aksjologiczne: język, literatura, kultura, t. 1

Jezyk:

pol

Prawa do dysponowania publikacją:

Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

2022-07-25

Data dodania obiektu:

2021-03-24

Liczba wyświetleń treści obiektu:

157

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://zbc.uz.zgora.pl/publication/64948

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH

Obiekty

Podobne

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji