Obiekt

Tytuł: Minority policy and sociology in German and Polish democracy in the interwar period = Polityka wobec mniejszości a socjologia w Niemczech i Polsce w okresie międzywojennym

Autor:

Messerschmidt, Nadja

Data wydania:

2013

Typ zasobu:

artykuł

Współtwórca:

Bazuń, Dorota - red. ; Kwiatkowski, Mariusz - red.

Tytuł publikacji grupowej:

Rocznik Lubuski, 39

Streszczenie:

W artykule omówiony został konflikt polityczny, który wyłonił się w dwudziestoleciu międzywojennym, pomiędzy dwiema tradycjami uprawiania tzw. socjologii grup mniejszościowych: niemiecką Deutschtumsfoschung oraz polską socjologią humanistyczną i jej empirycznym podejściem uprawianym w Poznaniu przez Floriana Znanieckiego. ; Te dwie tradycje socjologiczne były zakorzenione w dwóch odmiennych kontekstach politycznych: w kontekście starej polityki głoszonej przez antyrepublikańskie kręgi w Niemczech w związku z I wojną światową oraz w kontekście ruchu paneuropejskiego w Polsce (i w innych krajach). ; Ta różnica - różnica pomiędzy starym i nowym kontekstem - wywołała konflikt pomiędzy socjologią dotyczącą mniejszości w Niemczech i w Polsce oraz jej celami. Doprowadziło to w efekcie do konfliktu pomiędzy dwoma typami badań empirycznych, a co za tym idzie, do sporu na temat planowanej polityki wobec mniejszości. W rezultacie pojawiła się konieczność obrony polskiego ujęcia empirycznego i pewne zmiany w obrębie tego nurtu. ; Zatem w niniejszej pracy omówiono przede wszystkim niemiecką obronę instytucjonalną wobec podejścia badaczy polskich oraz ich obecność w archiwach niemieckich. Artykuł zawiera również argumenty polityczno-historyczne, aby zwrócić uwagę na potrzebę głębszych analiz dotyczących polskiej socjologii w okresie międzywojennym.

Abstract:

My subject opens up the field of Interwar Period Sociology for further research. In this paper I would like to begin by giving some known historical facts for the installation of new sociological institutes in Interwar Period in German Reich and Poland too. Secondly, I would like to discuss some main German studies in this scientific field. ; What kind of minority policy can we learn from these studies? Thirdly, I will give an overview of the institutional defence against Polish nationality research on the German side. Finally, I would like to show the matter of official representation of Polish Minority Sociology as enemy-propaganda (Auslandspropaganda), which we can reconstruct based on German sociological studies and archival materials.

Wydawca:

Zielona Góra: Lubuskie Towarzystwo Naukowe

Format:

application/pdf

Identyfikator zasobu:

oai:zbc.uz.zgora.pl:85059

Strony:

53-70

Źródło:

Rocznik Lubuski, tom 39, część 1

Jezyk:

eng

Prawa do dysponowania publikacją:

Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

2025-05-12

Data dodania obiektu:

2025-05-12

Liczba wyświetleń treści obiektu:

7

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://zbc.uz.zgora.pl/publication/95541

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH

Obiekty

Podobne

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji