Object

Title: Multimodalna analiza protestów antycovidowych z 2020 r. w Polsce = Multimodal analysis of the anticovid protests of 2020 in Poland

Contributor:

Kaczor, Monika - red. nauk. ; Kładoczny, Piotr - red. nauk.

Group publication title:

Prace Aksjologiczne, 3

Abstract_pl:

Celem artykułu jest udowodnienie multimodalności protestów antycovidowych w Polsce. W związku z tym zostały przybliżone cztery kluczowe obszary w kontekście manifestowania: sfera przestrzenna, dźwiękowa, wizualna i werbalna. Materiał badawczy, oparty przede wszystkim na zdjęciach oraz profesjonalnych i amatorskich nagraniach, został dobrany na podstawie obserwacji demonstracji w 2020 roku. Analiza dowiodła, że protesty antycovidowe są multimodalne i wielowymiarowe, ale też zwróciła uwagę na niejednorodny charakter społeczności ich uczestników.

Abstract:

The aim of the article is to prove the multimodality of anticovid protests in Poland. Therefore, four areas related to the issue of manifestation were examined: spatial, audial, visual and verbal sphere. The research material, based on photos as well as professional and amateur recordings, was selected on the basis of observation of the demonstrations in 2020. The analysis proved the multimodality and multidimensionality of the anticovid protests, and also drew attention to the heterogeneous nature of the community od its participants.

Description:

seria: Prace Aksjologiczne: język, literatura, kultura, t. 3 ; Świat opiera się na wartościach. Aksjologizowanie jest zjawiskiem powszechnym i codziennym, które spotykamy w większości sfer naszego funkcjonowania. Ludzie organizują w ten sposób przestrzeń, budują na ich podstawie relacje z innymi i oceniają wszelakie działania oraz wytwory tych działań. ; W kolejnym tomie "Prac Aksjologicznych" zagadnienia poświęcone aksjologii dotyczą kilku obszarów. W pierwszej części artykuły mają charakter ogólny i przekazują wyniki badań prowadzonych w zakresie filozofii i odniesień kulturowych. Druga część prezentowanego tomu osadza się na wartościach eksponowanych w języku i przekazach tekstowych. ; Trzecia część niniejszego tomu została poświęcona literackim ujęciom wartości. Dwie końcowe części zawierają nowe elementy w "Pracach Aksjologicznych". Pierwszy dotyczy debiutów naukowych studentów polonistyki zielonogórskiej. Z kolei w części poświęconej małym formom pisarskim zostały przedstawione studenckie prace etapowe oraz najciekawsze rozprawy uczestników Olimpiady Literatury i Języka Polskiego z 2021 roku (z "Wprowadzenia do tomu").

Publisher:

Zielona Góra: Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego

Format:

application/pdf

Resource Identifier:

oai:zbc.uz.zgora.pl:69837

DOI:

click here to follow the link

Pages:

573-584

Source:

Prace Aksjologiczne: język, literatura, kultura, t. 3

Language:

pol

Rights:

Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego

Objects

Similar

This page uses 'cookies'. More information